Malý úvod

19. března 2010 v 21:52 | Anya
Živly a magie

Každý, kdo se zabývá například astrologií, Tarotem či magií, již jistě něco slyšel o tzv. živlech. Mám však pocit, že mnoho z nás živly vnímá a používá jako nějakou nezbytnou nutnost, aniž by se snažil vědět o těchto základních elementech stvoření něco víc.
Oheň, Voda, Vzduch a Země se oslovují při uzavírání a otevírání magického kruhu, světí se pomocí nich magické pracovní nástroje, rozdělují nám jednotlivá astrologická znamení a Tarotové karty do čtyř základních skupin…atd.

Živly jsou základ i součást stvoření

Co znamenají tyto čtyři elementy v magické či divinační praxi?
Jsou to základní božské či, chcete-li, vesmírné energie, vzniklé z energie prvotní, kterou nazýváme akáša (duch).
V původním pojetí živly nejsou žádná božstva, ale prapůvodní elementární síly zprostředkující spojení mezi nefyzickým a hmotným světem.
Živly můžeme považovat za základ veškerého fyzického stvoření. Každá hmotná věc, předmět, bytost obsahuje vždy všechny čtyři živly, avšak vždy nejméně jeden je převládající a protože všechny živly svému nositeli předávají svou energii, je vždy nejméně jedna v převaze a takto se také nositel prezentuje navenek.
Aby to nebylo tak jednoduché ;-) , je třeba ještě zmínit názor, že každý z těchto živlů (elementů, principů) je navíc čtyřpólově dynamizovaný, což znamená, že obsahuje i zbývající živly, že tedy Oheň obsahuje Vodu stejně jako Vzduch i Zemi, každý živel zná i ty zbývající stejně, jako sebe sama.
Proto, za určitých okolností a podmínek, mohou jeden druhého nahradit, čemuž se říká transmutace, proměna "jin na jang" a naopak, apod.
Ale to již trochu moc zabíhám do podrobností…

Živly jako bohové

V přírodní magii může být živlům přiřknut status Božstev, Vládců čtvrtí, Pánů světových stran apod, což není vůbec na škodu, vychází to částečně z tradic a lépe se takovými představami pracuje.
Protože živly nelze brát v žádné magické ani divinační praxi jako nezbytný přívažek, ale jako neoddělitelnou, nezbytnou a mnohé určující sílu, vyplatí se s nimi vážně spolupracovat.
A je jedno, zda někomu vypracovávám horoskop, vykládám Tarotové či jiné karty nebo provádím evokační rituál. Každý z živlů lze totiž spojit s určitou částí našeho života a to jak v oblasti osobní, tak obecné.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Daja Daja | E-mail | Web | 30. března 2010 v 16:40 | Reagovat

to jin a jang jsem už někde četla ;) Tss, ale nepamatuju :D
Jinak se mi vede dobře, natož že jsem dělala různý přemety, stojky, mosty apod... tak mě bolí všechno :D Ale jako dá se to...
a co ty?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama